W przypadku planowanego zakupu nieruchomości ważne jest, w jaki sposób sprawdzić metraż mieszkania, które kupujemy. Ma to ogromne znaczenie, bo to właśnie powierzchnia użytkowa decyduje w największym stopniu o cenie lokalu. Warto przeprowadzić profesjonalny odbiór mieszkania z fachowcem, aby uchronić się przed zapłaceniem za mniejsze lokum niż wynika to z podpisanej umowy. Niestety rozbieżności w metrażu mogą być spore, co stanowi nawet podstawę do zerwania umowy z deweloperem. Trzeba jednak wskazać mu nieścisłości, na ich podstawie będzie można wynegocjować niższą cenę nieruchomości, co przekłada się na oszczędność rzędu nawet kilku tysięcy zł.
Problem z powierzchnią użytkową mieszkania
Nie każdy wie, co sprawdzić przed kupnem mieszkania, a jedną z podstaw będzie zweryfikowanie zgodności metrażu z zapisami widniejącymi w umowie podpisanej z deweloperem. Nie można nigdy wierzyć mu na słowo, bo w jego interesie będzie niepoinformowanie o błędach, wadach i usterkach. Warto wobec tego skorzystać z pomocy fachowca, który wykona profesjonalnie odbiór mieszkania. Już podczas podpisywania umowy należy zwrócić uwagę na ustalenia dotyczące powierzchni użytkowej. Powinny widnieć w niej dokładne dane, pomiary wykonane przez geodetę. Oczywiście wystąpienie drobnych różnic w metrażu mieszkania jest czymś dopuszczalnym, ale nie mogą być one zbyt duża. Inżynier dokładnie zna normy budowlane w przeciwieństwie do większości inwestorów. Znajomość dopuszczalnych odchyłek pozwala na wykrycie wszystkich nieścisłości z umową i domaganie się ich wyeliminowania lub obniżenia ceny nieruchomości.
Metraż niezgodny z umową i co dalej?
Kupujący ustala ze sprzedającym konkretny metraż projektowy. Wszystko musi znaleźć się w umowie deweloperskiej. Będzie miało to ogromne znaczenie po zakończeniu inwestycji, gdy przyjdzie czas na odbiór techniczny mieszkania. Podczas inwentaryzacji powykonawczej geodeta dokonuje pomiaru całego lokum. Co jednak robić w przypadku wykrycia niezgodności metrażu z zapisami widniejącymi w umowie? Dopuszczalne różnice mogą wynosić do 2%. Jeśli jednak będą one większe, to inwestor ma nawet prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej i to bez ponoszenia żadnych konsekwencji finansowych. Jeśli metraż jest mniejszy niż ustalono przy podpisywaniu umowy z deweloperem, to jest on zobowiązany do zwrócenia odpowiedniej kwoty. Oczywiście zdarza się także większy metraż, co z kolei wiąże się z dokonaniem dopłaty przez nabywcę. Kluczową kwestią jest zawsze dokładne sprawdzenie zapisów w podpisanej umowie odnośnie następstw w wyniku powstałych różnic w metrażu.
Podobne tematy