Jak odpowiednio nawilżyć twarz? Dlaczego jest to ważne?

jak odpowiednio nawilżyć twarz

jak odpowiednio nawilżyć twarz

W pielęgnacji skóry jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie jej nawilżenie. Stosowanie kremów nawilżających może sprawić, że skóra znacznie dłużej zachowa młodość i jędrność. Dowiedz się, jak osiągnąć taki efekt!

Woda odpowiada w skórze między innymi za przebieg procesów komórkowych, do których zalicza się odnowa naskórka. Nawilżanie twarzy ma również wpływ na odpowiednią budowę włókien kolagenowych w skórze. Chcesz wiedzieć więcej o właściwej pielęgnacji? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Dlaczego skóra powinna być nawilżona?

Skóra to największy z narządów ludzkiego organizmu. Uczestniczy w naprawdę wielu procesach fizjologicznych. Stanowi powłokę, która chroni ciało przed wpływem czynników zewnętrznych. Dzięki nawilżaniu można zachować zdrową i młodo wyglądającą skórę. 

Skóra ma w pewnym stopniu budowę muru. Komórki naskórka tworzą cegły, a pomiędzy nimi znajduje się cement międzykomórkowy. Tworzony on jest przez cząsteczki hydrofilowe, hydrofobowe oraz kwas hialuronowy. Dzięki nawilżaniu skóry utrzymana zostaje równowaga hydrolipidowa, a naskórek zachowuje spoistość. O tej kwestii nie można zapominać podczas swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Warto każdego dnia stosować serum nawilżające lub inne kosmetyki o podobnym działaniu.

Co się dzieje z nienawilżoną skórą?

Jeżeli skóra będzie słabo nawilżona, wówczas zostanie zaburzony proces odnowy naskórka i osłabi się płaszcz hydrolipidowy naskórka. Skóra stanie się przesuszona i zdecydowanie wzrośnie jej skłonność do podrażnień. Organizm zacznie więc ratować przesuszoną skórę za pomocą wody zmagazynowanej w jej głębokich warstwach. Woda znajdująca się w głębszych warstwach skóry przejdzie coraz wyżej i w końcu wyparuje – to zjawisko nazywane jest przeznaskórkową utratą wody (TEWL). Jeżeli płaszcz hydrolipidowy skóry został uszkodzony, szybciej następuje utrata wody. Szczególnie narażone są wtedy włókna kolagenowe, które stają się mało elastyczne i kruche, co może doprowadzić do tworzenia się zmarszczek oraz wiotczenia skóry.

Kosmetyki nawilżające – jak działają?

Kosmetyki nawilżające nie dostarczają wody do skóry. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie jej utraty. Działa to w ten sposób, że kosmetyki wiążą cząsteczki wody w głębokich warstwach skóry, co sprawia, że nie przechodzi tak szybko do zewnętrznych warstw. Kosmetyki zmniejszają również różnicę w poziomie stężenia wody w warstwach skóry. Ich zadaniem jest również naprawa płaszcza hydrolipidowego, co ma utrudnić wodzie wyparowanie. To właśnie te właściwości kosmetyków takich jak podkład nawilżający czy serum sprawiają, że skóra może być jędrna i młoda przez wiele lat!

Chcesz mieć idealną skórę? Zmień dietę!

Nie tylko kosmetyki pozytywnie wpłyną na wygląd twojej skóry. Odpowiednia dieta może czynić cuda! Aby twoja skóra była zdrowa, warto wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Możesz dodać do niej cytrynę, która poprawia smak, ale jest także wartościowa, ponieważ zawiera witaminę C – pozytywnie wpływającą na wygląd skóry. Warto postawić na posiłki zawierające witaminy z grupy B, które wspomagają produkcję kolagenu oraz włókien elastyny. Największa ich ilość znajduje się w produktach pełnoziarnistych i w mięsie. Cenne będą również produkty, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Nie należy zapominać o odpowiednim nawilżaniu skóry. Jest to sposób na zachowanie młodego wyglądu przez bardzo długi czas. Odpowiednie kosmetyki będące częścią rutyny pielęgnacyjnej, a także właściwa dieta to coś, o czym musisz pamiętać!

 

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *