Jakie są objawy niedoczynności tarczycy – drugi podbródek?

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy - drugi podbródek?

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym Twoja tarczyca jest spowolniona. Ponieważ Twoja tarczyca jest spowolniona, ciepło Twojego ciała nie jest odpowiednio kontrolowane. Możesz być zmuszony do ciągłego noszenia swetra lub cierpieć na nietolerancję zimna. Z powodu spowolnionego metabolizmu mogą występować również zaparcia. Niedoczynność tarczycy wpływa na układ trawienny, co może prowadzić do powstania drugiego podbródka.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z salon-ekspresja.pl

Objawy

Do objawów niedoczynności tarczycy należy pojawienie się drugiego podbródka. Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję hormonów tarczycy, a kiedy nie funkcjonuje prawidłowo, ich poziom w organizmie spada. Istnieje kilka możliwych przyczyn niedoczynności tarczycy, w tym przewlekłe zapalenie tarczycy, zabiegi chirurgiczne i jod radioaktywny. Objawy niedoczynności tarczycy obejmują przyrost masy ciała i spowolnienie metabolizmu. Może również wystąpić suchość łuszczącej się skóry i opuchlizna na twarzy. Częstość akcji serca jest również wolna.

Skóra pod kością szczękową może zwiotczeć, wypełnić się tłuszczem i sprawiać wrażenie „drugiego podbródka”. Brwi również mogą być cieńsze niż zwykle. Innym częstym objawem niedoczynności tarczycy jest przyrost masy ciała. Wiszący podgardle powstaje z tłuszczu lub obwisłej skóry pod kością żuchwy. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest także obrzęk gruczołów limfatycznych na szyi.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza. Najpierw należy udać się do dermatologa, aby wykluczyć inne problemy z tarczycą. W razie potrzeby lekarz może przepisać hormonalne tabletki zastępcze w celu leczenia niedoczynności tarczycy. Drugi podbródek również może być wczesną oznaką niedoczynności tarczycy. Po postawieniu diagnozy lekarz będzie monitorował poziom tarczycy i pomoże podjąć odpowiednie kroki w celu uzyskania jak najlepszej opieki.

Leczenie

Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym gruczoł tarczowy jest nieaktywny, co powoduje wysoki poziom TSH. Gdy tarczyca jest niedoczynna, wytwarza mniej T4 lub tyroksyny, która jest podstawowym hormonem tarczycy. Obecność niskiego poziomu T4 lub tyroksyny potwierdza rozpoznanie niedoczynności tarczycy. Do objawów niedoczynności tarczycy należą skurcze mięśni, niezdolność do tolerowania niskich temperatur i przyrost masy ciała. Inne objawy niedoczynności tarczycy to dezorientacja i zapomnienie oraz zmiany w cyklu miesiączkowym.

Stan ten jest najczęściej spowodowany niedoczynnością tarczycy, co powoduje nieodpowiednią produkcję hormonów tarczycy i spowolnienie ważnych funkcji organizmu. Osoby cierpiące na to schorzenie są częściej w starszym wieku, ponieważ dotyka ono około 10% starszych kobiet. Niektóre objawy niedoczynności tarczycy są tak subtelne, że łatwo je pomylić z depresją u osób starszych. Jednak możliwości leczenia niedoczynności tarczycy mogą znacząco poprawić jakość życia i zmniejszyć nasilenie objawów.

Jeśli do objawów niedoczynności tarczycy należy przyrost masy ciała, podwójny podbródek może być wynikiem innego schorzenia. Niedoczynności tarczycy często towarzyszy nagły przyrost masy ciała i obwisła szyja. Jedna z metod leczenia niedoczynności tarczycy – SculpSure – to skuteczny sposób na redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej i uzyskanie seksownego wyglądu. Zabieg jest wykonywany bezoperacyjnie i nie wymaga przestojów.

Ćwiczenia pozwalające pozbyć się drugiego podbródka

Jednymi z najlepszych sposobów na pozbycie się podwójnego podbródka są ćwiczenia ukierunkowane na mięśnie znajdujące się pod brodą. Należą do nich ćwiczenia polegające na pochylaniu głowy i ćwiczeniach typu „rybie oko”. Pierwsze z nich pomaga ujędrnić mięśnie pod brodą i inne mięśnie twarzy. Aby zobaczyć znaczące rezultaty, należy powtarzać te ćwiczenia kilka razy dziennie. Ćwiczenie „rybiego pyszczka” polega na wessaniu powietrza przez usta i policzki. Pozycję tę należy utrzymać przez 5-10 sekund, a następnie powoli powrócić do pozycji neutralnej.

Niektórzy ludzie rodzą się z dodatkowym podbródkiem. U innych nadmiar tłuszczu odkłada się pod podbródkiem w wyniku nadwagi. Tak czy inaczej, istnieje estetyczny sposób na pozbycie się drugiego podbródka. Chociaż ćwiczenie podbródka może poprawić wygląd, należy pamiętać o sprawdzeniu poziomu tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania opuchlizny pod brodą. Ponadto, niedoczynność tarczycy wiąże się z przyrostem masy ciała w okolicach twarzy i szyi. Jeśli masz nadwagę lub podwójny podbródek, skonsultuj się z lekarzem.

Innym sposobem na pozbycie się podwójnego podbródka są ćwiczenia ukierunkowane na mięśnie szyi. Ćwiczenia ukierunkowane na mięśnie Platysma mają na celu napinanie skóry wokół szyi. Zacznij od szerokiego otwarcia ust, a następnie rozszerz szczękę tak, by dotykała górnej wargi. Powtórz to ćwiczenie kilka razy. Ćwiczenia te są ukierunkowane na mięśnie znajdujące się pod brodą.

Przyczyny

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego masz drugi podbródek, może to być związane z tarczycą. Jeśli masz niedoczynną tarczycę, Twoje gruczoły limfatyczne puchną, co powoduje powstawanie „drugiego podbródka”. Rezultatem tego stanu jest obwisła, wypełniona tłuszczem skóra poniżej szczęki. Może to wyglądać jak drugi podbródek, ale w rzeczywistości jest to stan znany jako niedoczynność tarczycy.

Możesz także zauważyć, że Twoje brwi stają się cieńsze, co jest objawem niedoczynności tarczycy. Możesz także zauważyć przyrost masy ciała. Pierwszą rzeczą, którą zauważą inni, będzie prawdopodobnie wybrzuszone oko, ale być może wcześniej niż inni zauważysz drugi podbródek. Problemy z tarczycą powodują także powstawanie na szyi narośli zwanych guzkami tarczycy, które są obrzękiem nadczynnego gruczołu tarczowego.

Inną przyczyną powstawania drugiego podbródka jest zakażenie tarczycy. Choroba tarczycy może być spowodowana wieloma różnymi przyczynami, w tym przyjmowaniem leków, przewlekłym brakiem jodu w diecie oraz niektórymi chorobami. Chociaż niedoczynność tarczycy dotyka około czterech procent populacji, częściej występuje u starszych kobiet. Inną poważną przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy, choroba autoimmunologiczna gruczołu tarczowego, która niszczy komórki tarczycy.

Niezależnie od przyczyny, niedoczynność tarczycy jest jedną z głównych medycznych przyczyn powstawania podwójnego podbródka. Niedoczynność tarczycy może powodować przyrost masy ciała na całym ciele, w tym w okolicy szyi. Nie jest to jednak stan, który należy ignorować – jest to objaw ukrytego problemu medycznego, który powinien zostać zbadany przez lekarza. Podwójny podbródek można także zmniejszyć, stosując niechirurgiczną procedurę, taką jak zabieg SculpSure. Zabieg ten trwa około 25 minut, nie wymaga operacji i nie wiąże się z żadnymi przestojami.

Niedobór jodu

Niedobór jodu prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy, co spowalnia tempo przemiany materii. Obniżony poziom hormonów tarczycy może powodować uczucie zmęczenia, zawroty głowy i spowolnienie pracy serca. Ze względu na rolę tych hormonów w rozwoju mózgu, u osób z niedoczynnością tarczycy mogą wystąpić problemy z pamięcią i uczeniem się.

Naukowcy wykorzystali dane z badania przeprowadzonego wśród 1264 ciężarnych kobiet z Zhenjiang w prowincji Jiangsu w Chinach. Uczestniczki były w wieku od 19 do 43 lat i mieszkały w tym regionie od ponad roku. Z badania wykluczono osoby, które w przeszłości chorowały na choroby tarczycy lub choroby przewlekłe. Wykluczono osoby, u których stwierdzono podwyższone TSH lub przeciwciała przeciwko hormonom tarczycy.

Innym objawem niedoboru jodu jest przyrost masy ciała. Osoby z prawidłowym metabolizmem spalają kalorie w celu uzyskania energii, natomiast osoby z niedoczynnością tarczycy spowalniają swój metabolizm, co sprawia, że zamiast spalać tłuszcz, magazynują go. Drugi podbródek nie zawsze jest jednak oznaką niedoboru jodu, ponieważ przyrost masy ciała może być także skutkiem spożywania zbyt dużej ilości kalorii lub niewystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych.

W 2007 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała przewodnik dla kierowników programów dotyczący wykrywania i leczenia niedoboru jodu. Raport został opublikowany w czasopiśmie Chin J Control Endocrinol. Autorzy stwierdzili, że kobiety z niedoborem jodu są bardziej narażone na wystąpienie drugiego podbródka.

Wole guzowate

Istnieją dwa rodzaje wola: sporadyczne i endemiczne. Wole sporadyczne występuje na obszarach o glebach ubogich w jod, takich jak Afryka i Azja Środkowa. Z powodu braku jodu ludzie w tych rejonach mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości jodu w diecie. Wole nietoksyczne może być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, w tym litu.

Objawy wola zależą od przyczyny, objawów i powikłań choroby. Małe wole rzadko wymaga leczenia, ale jeśli stanie się duże i obrzęknięte, może wymagać operacji. O ile małe wole jest niegroźne, o tyle wole o większym nasileniu może wymagać leczenia, np. usunięcia części tarczycy w drodze operacji. Tyroidektomia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym i może być wskazana, jeśli objawy nie ustępują. Pracownik służby zdrowia może zbadać palpacyjnie szyję i przełyk, aby wyczuć ewentualny obrzęk. Może zlecić wykonanie dalszych badań w celu ustalenia przyczyny wola.

Wole proste to powiększenie gruczołu tarczycy, znajdującego się w przedniej części szyi, poniżej jabłka Adama. Jest to objaw niedoczynności tarczycy, ale samo w sobie nie jest szkodliwe. Jeśli jednak zauważysz wole na szyi, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Możesz mieć niedoczynność tarczycy i nawet o tym nie wiedzieć.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *