Drugi podbródek u dziecka – czy to normalne?

Drugi podbródek u dziecka - czy to normalne?

Dziecko z drugim podbródkiem nie jest rzadkością, ale co jest jego przyczyną? Jakie są objawy nadwagi lub otyłości? Jak można go zminimalizować? Oto kilka wskazówek, jak zminimalizować występowanie podwójnego podbródka. Pierwszym krokiem do zminimalizowania podwójnego podbródka jest zrozumienie, co go powoduje. Ta warstwa skóry, znajdująca się między szyją a twarzą, jest zwykle określana mianem podwójnego podbródka.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z pieknonastole.pl

Drugi podbródek u dziecka

Dodatkowy tłuszcz pod podbródkiem to częsta przypadłość u osób dorosłych. Może występować u osób o różnych kształtach i rozmiarach. Chociaż naukowcy nie zidentyfikowali jeszcze dokładnych sekwencji DNA, które sprawiają, że ludzie mają pulchniejsze okolice podbródkowe, obecność pewnych genów może zapobiec pojawieniu się drugiego podbródka. Poniżej znajduje się przegląd najczęstszych przyczyn powstawania dodatkowego tłuszczu u dzieci.

Przyczyny powstawania drugiego podbródka

Istnieje kilka przyczyn powstawania drugiego podbródka u dzieci. Winne mogą być genetyka i nadmiar tkanki tłuszczowej, ale również inne czynniki przyczyniają się do powstawania podwójnego podbródka. Osoby z nadwagą mają tendencję do gromadzenia dodatkowego tłuszczu w tej okolicy. Jest to jednak zupełnie normalne, że dziecko ma dodatkowy tłuszcz na szyi i podbródku. Z czasem ten dodatkowy tłuszcz może spowodować utratę elastyczności skóry w tej okolicy, co może prowadzić do pojawienia się podwójnego podbródka.

Drugi podbródek może się również pojawić na twarzy dziecka, jeśli ma ono słaby lub niedostatecznie rozwinięty mięsień platysma. Mięsień platysma zaczyna się przy obojczyku i biegnie w górę szyi do dolnej szczęki. Zgrzytanie zębami może spowodować opasanie tego mięśnia. Leczenie łagodnych przypadków opaski mięśnia platysma obejmuje rozciąganie szyi. Inną opcją dla osób z drugim podbródkiem jest zabieg kosmetyczny zwany liftingiem Nefertiti. W zabiegu tym wykorzystuje się zastrzyki z toksyny botulinowej w celu przywrócenia szczęce wyrazistości.

Zmiany w stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu ilości tłuszczu odkładającego się na podbródku. Włącz do swojej codziennej rutyny co najmniej 45 minut umiarkowanych ćwiczeń fizycznych. Jedz więcej świeżych owoców i warzyw, a mniej cukru. Jeśli te środki nie wystarczą, skonsultuj się z lekarzem w sprawie liposukcji lub lipolizy laserowej. Jeśli żadna z tych opcji nie jest pomocna, można wybrać inną metodę, np. odchudzanie lub ćwiczenia na podbródek.

Inną opcją jest mezoterapia, minimalnie inwazyjna procedura wykorzystująca substancje wstrzykiwane w celu zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych. Jeden z takich zabiegów, zwany kwasem doksycholowym, został zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków. Zabieg można powtarzać w razie potrzeby, ale istnieje możliwość poważnego uszkodzenia nerwów. Procedurę tę powinien przeprowadzać wyłącznie lekarz z doświadczeniem w chirurgii plastycznej. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, koniecznie skonsultuj się z wykwalifikowanym chirurgiem plastycznym.

Ćwiczenia, które mogą zmniejszyć podwójny podbródek, to m.in. ćwiczenie polegające na odchylaniu prostej szczęki do tyłu. Spróbuj odchylić głowę do tyłu, podnieść dolną szczękę do przodu i utrzymać tę pozycję przez 10-15 sekund. Powtarzaj je kilka razy dziennie. Dieta i ćwiczenia fizyczne to także doskonałe sposoby na zmniejszenie podwójnego podbródka. Poza redukcją tkanki tłuszczowej, utrata wagi pomoże także zmniejszyć widoczność podwójnego podbródka.

Oznaki nadwagi

Jeśli Twoje dziecko ma drugi podbródek, powinieneś zwrócić uwagę na inne oznaki nadwagi. Należą do nich pulchne uda i pulchne brzuszki. Choć pulchne dzieci mogą wyglądać uroczo, prawdopodobnie są na drodze do nadwagi i problemów zdrowotnych. Jeśli Twoje dziecko ma drugi podbródek, być może nadszedł czas, aby rozważyć plan odchudzania.

Jeśli Twoje dziecko ma dodatkowy tłuszcz pod podbródkiem, problem może mieć podłoże genetyczne. Niektórzy rodzice mają predyspozycje do posiadania dodatkowej tkanki tłuszczowej w tej okolicy. Skóra pod szczęką zbudowana jest z białek, które utrzymują ją w pełnej objętości i jędrności. Nadwaga może spowodować utratę elastyczności tego obszaru. Jeśli nie jest ona często używana, skóra w tym obszarze może zacząć obwisać. Choć najczęstszą przyczyną powstawania drugiego podbródka są uwarunkowania genetyczne, zła postawa ciała również może przyczynić się do tego schorzenia.

Porady, jak zminimalizować podwójny podbródek

Podwójny podbródek to powszechna przypadłość dotykająca osoby w każdym wieku i o różnych kształtach. Chociaż dokładna przyczyna tego problemu nie jest znana, istnieje kilka sposobów na jego zminimalizowanie. W niektórych przypadkach schorzenie to może być wynikiem uwarunkowań genetycznych lub problemów z tarczycą. Innym razem może być spowodowany zapaleniem ślinianek. Niezależnie od przyczyny, jest to bolesna dolegliwość, która może powstrzymać Cię przed spojrzeniem w lustro.

Prawidłowa postawa ciała ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania podwójnego podbródka. Siedzenie z głową pochyloną do przodu lub z ramionami opadniętymi do przodu może spowodować utratę elastyczności ciała, co osłabi mięśnie przedniej części szyi i przyczyni się do powstania podwójnego podbródka. Podczas czytania lub pracy przy komputerze należy stać prosto. Podobnie, długie fryzury układają się na wysokości obojczyków lub poniżej nich, co sprawia, że szyja wygląda na bardziej wydłużoną.

Podwójny podbródek może być również skutkiem uwarunkowań genetycznych, ponieważ nagromadzenie tłuszczu w okolicy podbródka jest częstą cechą rodzinną. Niektóre dzieci mogą mieć słabą linię żuchwy, co powoduje zwiotczenie skóry w tym obszarze. Obszar podbródka jest również podatny na powstawanie obwisłości i zmarszczek spowodowanych złą postawą ciała. Nadwaga może się również odkładać w wyniku niewłaściwej diety. W rezultacie skóra w okolicy podbródka może wydawać się pomarszczona, a nawet opadnięta.

Najbardziej oczywistą przyczyną powstawania podwójnego podbródka jest otyłość. Dotyczy ona nie tylko obszaru podbródka, ale także szyi. Zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne to dwa najlepsze sposoby na zminimalizowanie rozmiaru podwójnego podbródka u dziecka. Może upłynąć kilka miesięcy, zanim podwójny podbródek zniknie. Jeśli przyczyna jest genetyczna, może upłynąć kilka miesięcy lub lat, zanim rozmiar podwójnego podbródka się zmniejszy.

Jeśli nie stać Cię na operację plastyczną, możesz rozważyć zastosowanie mezoterapii. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu w skórę niewielkich ilości związków rozpuszczających tłuszcz. Jednym z zatwierdzonych przez FDA leków do wstrzykiwania jest kwas deoksycholowy. Związek ten pomaga organizmowi wchłaniać tłuszcz ze skóry. Pojedynczy zabieg może wymagać 20 wstrzyknięć. Ważne jest, aby poddając się mezoterapii skonsultować się z wykwalifikowanym chirurgiem plastycznym lub dermatologiem, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia nerwów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *